Predictive Index - PI

 

Peter Drucker, “bugünkü yöneticilerin yapamadığı tek şey yönetmek” demiştir. “Bir yönetici insanları geliştirir. Yönetim tarzıyla bunu onlar için güç ya da kolay hale getirir. Onları doğru ya da yanlış yönlendirir. Ya onların içinde olanları dışarı çıkarır ya da onları karıştırır. Ya onların bağlılıklarını güçlendirir ya da bunu yok eder. Ya güçlü olmaları için onları eğitir ya da onları deforme eder.”

Yöneticinin görevi nedir? Şirketin amaçlarına ulaşması için insanları harekete geçirmek. Ancak birçok yönetici insanları harekete geçirmek konusunda hiçbir fikre sahip değildir. Çünkü ne tip insanlarla çalıştıklarını bilmezler. Sadece kendi varsayımları vardır.

 

Predictive Index (PI) bir Yönetim Aracıdır. Birlikte çalıştığımız takım arkadaşlarımızı, üstlerimizi ve astlarımızı daha iyi tanımamızı sağlar. PI olmaksızın bu kişiler hakkında, onların kişilik özellikleri hakkında tespitlerimiz ve gözlemlerimiz elbette vardır. Ancak bu gözlemler her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Örneğin son derece dışa dönük tavır davranış sergileyen, konuşkan, iletişime açık bir kişi; aslında bizim yanımızda böyle davranıyor olabilir. İnsanlar bildiği, aşina olduğu kişiler arasında iken daha rahat, daha dışa dönük ve konuşkan davranabilir. Ancak bu gözlem, kişilerin diğer ortamlarda da benzer şekilde davranacakları anlamına gelmez. Bu sebeple gözlemlediğimiz kişilik özelliklerine göre o kişileri bir pozisyona yerleştirirsek, onları bu gözlemlere göre motive etmeye çalışırsak yanılmış oluruz. İyi bir şey yapmaya çalışırken, kötü ve ummadığımız sonuçlar alabiliriz.

 

PI bize kişilerin gerçek kişilik özellikleri (küçük yaşlarda oturan “özlük” – “self”) hakkında bilgi verdiği için değerlidir. Ne tür insanlarla çalıştığı konusunda yöneticilerin elde edeceği sağlıklı bilgiler çok değerlidir ve yönetim için güçlü bir araçtır.